HER YERE EŞİT HİZMET

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu bir proje var.

Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerin sınırlarında bulunan arazilerinin o ilçe ve köyler tarafından tarım amaçlı kullanılması.

Boş bulunan araziler tarım amaçlı değerlendirilerek hem ilçe ve köylere hem de orada yaşayan vatandaşlara gelir getirirken, ülke ekonomisine de katkıda bulunacak.

Bu projeyle ilgili olarak daha önce Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi ve Alpu ilçe belediye başkanları ile protokoller imzalandı ve proje hayata geçirildi.

Bu ilçeler ve sınırları içindeki köyler bu arazileri ekip-biçecek, dolayısıyla bütçelerine katkı yapacak.

 

***

Bu uygulama ilk başladığında particilik yapıldığı yönünde bazı söylentiler çıkmıştı.

Ancak son yapılan protokollerle birlikte particilik yapılmadığı, her yere eşit hizmet sunulacağı da ortaya konmuş oldu.

Aslına bakarsanız, iktidar muhalefete mensup belediyelerin hizmetlerini engellemek için elinden gelini yaptığını gördük.

Bunu özellikle pandemi döneminde CHP’li Belediyelerin yaptıkları yardımları engelleyerek, hatta Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi öncesi dahil, pandemi sırasında aş evi için toplanan yardımlara bile el koymasıyla da gördük.

İzmir’i büyük ölçüde etkileyen deprem sonrasındaki arama kurtarma çalışmalarında da aynı ayrımcılığı ne yazık ki gördük.

 

***

Büyükşehir Belediyesi Meclisinden aldığı yetki ile ilçe belediyeleri ile tarım alanlarının kullanılması için protokol imzalamayı sürdürüyor.

Başkan Büyükerşen Sivrihisar ve Mihalgazi ilçeleri ile de protokolü imzaladı. Parti ayırt etmeksizin tüm ilçelerle kırsal kalkınma konusunda ortak hareket etmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Büyükerşen, ekonomik olarak zor günlerden geçen üreticilerin mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Üreticilere fide ve fidan destekleri sağlayan, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı destekleyen Büyükşehir Belediyesi, kullanılmayan belediye arazilerini de ilçe belediyeleri ile protokoller imzalayarak tarıma açıyor. Birçok farklı proje ile üreticilere destek olan Büyükşehir Belediyesi, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi ve Alpu Belediyeleri’nin ardından Sivrihisar ve Mihalgazi ilçesi ile de protokolleri imzalayarak tarıma elverişli Büyükşehir Belediyesi arazilerinin tarıma kazandırılmasını sağlıyor. Protokolün amacı boş arazilerin değerlendirilerek üreticiye destek olmaktır” denildi.

 

***

Bu protokoller devam edecek, diğer ilçelerle de imzalanacak.

Böylece Büyükşehir Belediyesi’ne ait tarım alanları değerlendirilmiş ve köylüler de para kazanmış olacaklar.

Eskişehir Web Tasarım