DEVLET SAYILARI SAKLAR MI?

Sağlık Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, korona virüs vakalarının arttığını açıkladı, Eskişehir’in de ilk yedi il arasına girdiğini söyledi.

Ancak açıklanan iller arasında son günlerde vaka artışında başı çeken Ankara yoktu.

Son günlerde artan korona virüs vakalarına dikkat çeken Bakan Koca, İzmir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Adıyaman, Aydın toplantılarında salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı değerlendirdiklerini,

İstanbul başta olmak üzere, bu 7 il ve ülke genelinde vaka artışı görülüyor. Maskenin öneminin arttığını, kurallara uyulması gerektiğini söyledi.

Eskişehir’de bulunan sağlık meslek örgütleri ise kentte günlük vaka sayısının 500’leri bulduğunu söyledi.

Bu açıklamanın yapıldığı gün Türkiye’deki toplam vaka sayısı 2000’i henüz geçmişti.

Türkiye toplamının 2000 olduğu bir günde Eskişehir’deki vaka sayısının 500 olması herhalde düşünülemez.

Acaba hangisi doğru?

 

***

 

Eskişehir Kütahya Bilecik Diş Hekimleri Odası, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, kentteki vakalara ve çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik talepleri sıraladı.

Tabip Odası Başkanı Nesrin Ekici, sayıların arttığı bu günlerde sağlık meslek örgütleri adına yaptığı konuşmada, “Pandeminin başlangıcında Eskişehir’de günlük 25-30 covid-19 pozitif vaka tespit edilirken, temmuz-ağustos aylarında günlük vakalar 100’lere çıkmıştı. Bu günlerde duymaktayız ki vaka sayıları 500’lere çıkmıştır. Vaka sayılarındaki artmaların yaşandığı bu günlerde virüs yükünü azaltmak amacıyla özellikle covid servisleri, covid poliklinikleri, aile sağlığı merkezleri, filyasyon ekiplerinde mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesini ve dönüşümlü çalışmaya geçmeyi talep etmekteyiz.

Üniversitelerin açılmasının da gündeme geldiği bu günlerde 3 üniversitenin olduğu ilimizde dışarıdan gelen vakalarla birlikte pandeminin seyri ilimiz için çok vahim bir duruma gelecektir” diyerek uyarıda bulundu.

 

***

Tabip Odası Başkanı Ekici, ayrıca Bakanlıktan tüm sayıların şeffaflıkla paylaşılması isteğinde bulundu.

Şimdi insanın aklına ister istemez şu soru geliyor.

Türkiye’de vaka sayısının 2000 olarak açıklandığı bir günde sadece Eskişehir’de sağlık meslek örgütlerinin açıkladığı 500 sayısı mantıklı mıdır?  

Burada birileri doğru bilgiler paylaşmıyor demek ki!

 

***

Vaka sayılarının arttığı bu günlerde başta Bakanlık olmak üzere çeşitli kuruluşlar uyarılarda bulunuyor, ancak uyarıları pek dinleyen de yok.

Bakan Koca, ayrıca bir duruma daha dikkat çekti.

Evde bulaş.

Koca, "Evlere ziyaretçilerin gelmemesi noktasında bir hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu dönemde evde bulaş oranın daha yüksek olduğunu gördük" dedi.

Aman dikkat, ilk günlere mi dönüyoruz.

Eskişehir Web Tasarım