ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DİLEK BALONU UÇURDU

Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslar arası mücadele Günü dolayısıyla kadın kuruluşları tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

26 Kasım 2021
Haberi paylaş :

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği de Önceki akşam Ulus Anıtı önünde düzenledikleri etkinlikte dilek balonu uçurdular. 

Eskişehir Şube Başkanı Ecz. Nuran Yenilmez, burada yaptığı konuşmada,

“Kadına yönelik şiddetin herhangi bir siyasi veya ekonomik sistemle sınırlı olmadığını üzülerek görüyoruz. Kadın hakları ihlalleri ve kadına karşı şiddet oransal olarak değişiklikler gösterse de ülke, bölge ayrımı olmaksızın devam ediyor. Dünyadaki her toplumda yaygın olmasının yanında sınır ve sınıf tanımıyor. Birçok ülkede kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliğini sosyal istikrar ve ekonomik çıkarlar için tehdit olarak gören bir güç seferberliği ile karşı karşıya. Kadınların hukuki ve politik kazanımları tersine çevrilmeye, yürürlükten kaldırılmaya veya uygulama noktasında görmezden gelinmeye çalışılıyor. 2021 yılında yaşamdan koparılan 345 kadına dikkat çektiğimiz bu günde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararımızı bir kere daha sorguluyoruz. Biz kadınlar rakamlardan ibaret değiliz, rakamlara sığmayız. Bu nedenle bizler için ne kadın cinayetleri yıl sonunda cinayet raporlarının sonuç bölümünü oluşturan istatistiklerdir, ne de 25 Kasımlar yaşamdan koparılan kadınlar için düzenlenen anma programlarıdır” dedi. 

Yenilmez ayrıca, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak kadınların Cumhuriyet kazanımları ile birlikte Anayasamız ve yasalarımız ile elde ettiği kazanımlarını ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşırız” diye konuştu.

Ulus Meydanındaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükersen, Milletvekili Nur Jale Süllü  TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile kitle örgütlerinin başkanları çok sayıda kadın ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğe katılanlar daha sonra hep birlikte gökyüzüne dilek balonu uçurdular.


YORUMLAR

Henüz bu haber için bir yorum yapılmamış.

SİZDE YORUM YAPIN


EN SON HABERLER


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Eskişehir Web Tasarım