“RTÜK MEDYAYI TEHDİT ETMEKTEN VAZGEÇMELİ”

Basın Konseyi, RTÜK’ün orman yangın haberleriyle ilgili aldığı kararı eleştirerek, RTÜK’ün medyayı açıkça tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiğini bildirdi. Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Ülkemizin yaşamakta olduğu en büyük yangın felaketinde canları pahasına çalışan televizyon habercilerini, gazetecileri kutlayacağımız yerde, RTÜK ‘ün Televizyon  Kanallarının yöneticilerine yaptığı uyarı ve tehdit örnekleri, demokratik ülkelerde asla yaşanmaz” denildi.

05 Ağustos 2021
Haberi paylaş :

Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Günlerdir alevlere teslim olan dünya harikası bölgelerimizi ve yöre halkıyla çok sayıdaki canlının kaybını ekranlara, fedakarca çalışarak aktaran gazetecilere, baskıcı, sansürcü RTÜK müdahalesi Basın Özgürlüğüne büyük bir darbe indirmiştir. Alevlerin arasından yapılan canlı yayınlarda "felaketin her yönüyle yayınlanması değil, yangının söndürüldüğü yerlerin ekranlara taşınmasını" şart koşan RTÜK Üst Kurulu'nun gerçeğin gizlenmesi yönündeki baskıcı tavrını kabul etmek olanaksızdır”

Yapılan açıklamada RTÜK’e şu sorular da soruldu.

“Özel  hattan” Televizyon  yöneticilerine uyarı yaptığınız doğru mudur?

Uyarılarınız da Televizyon yöneticilerini ağır cezalara çarptırılmakla tehdit ettiniz mi?

Televizyon yöneticilerine istenilen tarzda sansürlü yayın yapılmadığı durumunda gazetecilere verilecek ağır cezanın bedeli nedir?

Gazeteciliğin demokratik ülkelerde olmayan bu tür keyfi davranış ve cezalarla tehdit edilmesi, çok açık sansür girişimidir.

Gazeteciler, kameramanlar, halkın gözüdür. Gözün gördüğü, gerçektir. Gerçeğin aktarılması ise Anayasanın teminatı altında yapılan gazetecilik faaliyeti ve basın özgürlüğü olduğunu bir daha hatırlatırız.


YORUMLAR

Henüz bu haber için bir yorum yapılmamış.

SİZDE YORUM YAPIN


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Eskişehir Web Tasarım