»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Tepebaşı Belediyesi, personeline için bilinçlendirme faaliyetlerine aralıksız şekilde devam ediyor.
Erenköy TOKİ Blokları’nda oturan vatandaşlardan sonra Karapınar sakinleri de Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret ederek, TOKİ’yi Başkan Kurt’a şikâyet etti. Misafirlerini Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda konuk eden Başkan Kurt, vatanda
17.10.2019

Karapınar TOKİ 1. Etap Bloklarında oturan ve evleri Karapınar gecekondu önleme projesi 2. Etap alanına giren yaklaşık 50 kişi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Karapınar sakinlerine Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun da eşlik etti. Misafirlerini Odunpazarı Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayan Başkan Kurt, vatandaşlar ile yakından ilgilendi. TOKİ’de yaşadıkları sorunları Başkan Kurt’a anlatan Karapınar sakinleri, Başkan Kurt’tan yardım istedi. Başkan Kurt, yaşanan sorunların çözüm yollarının araştırılması için belediye personeline talimat verdi.

 

Karapınarlıların yaşadığı sorunları anlatan Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun, 2012 yılından beri TOKİ İkinci Etap Karapınar Halkının mağdur olduğunu söyledi. Mahallerinin viraneye dönmüş durumda olduğuna dikkat çeken Uzun, “TOKİ nedeniyle vatandaş bir çivi bile çakamıyor. Bu konuda Odunpazarı Belediyesi’nin projeler yapıp TOKİ’ye gönderdiğine şahit oldum. Oy birliği ile kabul edilen ve TOKİ’ye gönderilen projeleri hepimiz biliyoruz. Ben

tüm bunları vatandaşlara anlattım. Ancak vatandaşlarımızda bu sorun ne olacak diyor. TOKİ 1. Etap ile ilgili de bazı sıkıntılarımız var. Artık biz de özel yönetim istemiyoruz. Sivil yönetim

 

istiyoruz. Vatandaşların elinde bazı krokiler, resimler var. Yönetim kendi çıkarı doğrultusunda iş yapıyor. Aidatlar konusunda da vatandaşların sıkıntıları var” dedi.

 

“SİYASİ ÇEKİŞME HALİNE GETİRDİLER AMA VATANDAŞ ZARAR GÖRÜYOR”

Muhtar Mustafa Gazi Uzun’dan sonra vatandaşlar söz aldı. Evlerinin çatılarının aktığını belirten vatandaşlar, doğalgaz olmasına rağmen ısınamadıkları için soba yakmak zorunda kaldıklarını kaydetti. “Evlerimiz eski bölgede. Taşımızı yaptıramıyoruz. Hırsızlar var. Evler kerpiç, yıkılıyor. Her yere kentsel dönüşüm geldi. Bizim Karapınar’da ilerleme yok. Yukarıda turistik yerler var. Hırsızlar oralara giderken kapımızın önünden geçiyor. Viran olmuş evlerimizi görüyor. Yakışıyor mu, hiç yakışmıyor” diye vatandaşlar, kentsel dönüşümün uygulanmasını istediklerini vurguladı. Artık bir çare bulunmasını isteyen vatandaşlar, baş vuracak bir mecra bulamadıklarını söyledi. 7 senedir bu sorunların yaşandığını belirten vatandaşlar, “Artık bitkin düştük. İmar istiyoruz. Bizim en büyük talebimiz herkesin kendi arsasının üzerine verilecek bir imar. Müteahhide verilsin, müteahhit bunu karşılasın. Anlaşamazsak başka müteahhit veririz. Bizim istediğimiz Karapınar’daki bu keşmekeşliğin bitirilmesi. Neticelendirilsin artık, 7 seneden beri bir sonuca bağlanamadı. Bunu siyasi çekişme haline getirdiler ama vatandaş zarar görüyor” dedi.

 

YAPILAŞMA VE İMAR İLE İLGİLİ BÜTÜN YETKİLER TOKİ’NİN

Vatandaşların sorularını cevaplayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Ben bildiğim şeyleri yeniden dinledim. Dinlerim bunda sıkıntı yok, Sizleri dinlemek bizim işimiz” dedi. 2012’de TOKİ’nin bu bölgeyi gecekondu önleme bölgesi ilan ettiğini vurgulayan Başkan Kurt, bu açıklamadan sonra o bölgedeki yapılaşma ve imar ile ilgili bütün yetkilerin TOKİ’ye geçtiğinin altını çizdi. “Bizden önceki dönemde de TOKİ Odunpazarı Belediyesi ile bazı görüşmeler yapmış. Bazı projeler çizilmiş, uzlaşmışlar, anlaşmışlar. Bunun yapılması için Odunpazarı Belediyesi TOKİ’ye yardımcı olmuş. 1. etaptaki arsa sahipleri ile de anlaşmalar

yapmışlar. 2’nci etap içinde sizin, Erenköy ve Huzurdaki bu bölümü bırakmışlar. Önce 1’inci

 

etabı bitirelim, daha sonra da diğerlerini yapalım demişler. Daha sonra Odunpazarı Belediyesi’nin yönetimine biz geldik. Biz yönetime geldikten 1 sene sonra da 1’inci etabın inşaatları bitti. Dağıtımlar yapıldı. Dağıtımlar yapılınca da yönetim sorunu başladı. Sosyal donatıların hiç biri yapılmadı. Bu sosyal donatılar yapılacak diye insanlarla pazarlık yaptılar. Maliyet hesabı yaparken caminin, okulun, alışveriş merkezinin parası vardı içinde. İnsanlarla pazarlık yaptılar, evleri bitirdiler ama sosyal donatıların hiç birini yapmadılar. Bunun yapılmasının görevi, sorumluluğu TOKİ’ye ait. O sözleşmeyi imzalayanlar TOKİ’den hesap soracak. Biz çok acil ihtiyaçlardan camiyi mescit haline getirdik yaptık. Yapmaları gereken yolu da biz yapıyoruz. 1’inci etapta yamacın bir bölümünü yaptılar Yamak Evleri. Bu evlerin karşısındaki simetriye de Yamaç Evleri yapacaklardı, onu da yapmadılar. O Yamaç Evleri yapılıp bittikten sonra köprü, sağlık ocağı, otel yapacaklardı. Bunlar bittikten sonra da biz sözleşmeye göre yeşillendirme ve peyzaj çalışması yapacaktık. Ama onlar yapılmadığı için biz de beklemek zorunda kaldık” diye konuştu.

 

“TOKİ DAVA AÇTIĞI İÇİN BİR ŞEY YAPAMIYORUZ”

1’inci etapta TOKİ’nin yönetimi site sakinlerine bırakması için vatandaşların ‘yönetimi bize devredin’ diye TOKİ’ye baskı yapmanı gerektiğini vurgulayan Başkan Kurt, vatandaşlar örgütlenip baskı yapmadığı için yönetimin devam ettiğini belirtti. “2’nci etapta henüz proje yapılmamış Karapınar’daki hemşehrilerimiz, TOKİ burayı yapacağım dediği ve ne zaman yıkılacağı, boşaltılacağı belli olmadığı için bir şey yapamıyor. Başvurulacak mecra TOKİ. Odunpazarı Belediyesinin hiçbir yetkisi yok. Odunpazarı Belediyesi daha önce sadece aracı olmuş, sizi TOKİ ile buluşturmuş. Biz, TOKİ’ye sen bu işi yanlış, pahalı ve kötü yaptın diyoruz. Biz 2’nci etaptaki hemşehrilerimiz için siz çekilin, biz Odunpazarı Belediyesi olarak bir plan yapalım. Ben bunu 1 yıldır, her yerde anlatıyorum. TOKİ’nin buradan çekilmesi gerekiyor. Biz Erenköy, Huzur, Karapınar ve Alanönü’nün 2’nci etabı ile ilgili imar planımızı yaptık. Odunpazarı Belediyesi Meclisinden geçirdik. Milli Eğitim, TOKİ itiraz etti, reddettik” diyen

 

 

Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Seçimden sonra, dava açma süresinin son günü TOKİ iptali için dava açtı. Bence burada iş kolay çünkü biz, güzel bir plan yaptık. Bu plan uygulandığında hem müteahhit para kazanır hem arsa sahipleri zarar etmez. O zaman yapacağımız iş şu; biz uğraşıyoruz, siz de uğraşın, bize destek olun.  Yapamayacaksa ki yapamadı, TOKİ buradan elini çeksin. Çünkü TOKİ çok para kazanmaya alıştı. İstanbul’da milyon dolara ev satıyor. Karapınar’daki yapı onu kurtarmıyor. Buraya gelmek istemiyor.

Vatandaş TOKİ’ye baskı yapacak. TOKİ’de açtığı davadan vazgeçecek, ben Karapınar’daki projeden vazgeçiyorum diyecek. Gecekondu önleme projesi olarak ilan etmiştim, şimdi caydım, desin. Normal imar planlama yetkisi belediye geçsin. Belediye planlamasını yaptı, siz de müteahhit ile anlaşacaksınız. TOKİ dava açtığı için şuan bir şey yapamıyoruz.”

 

Başkan Kurt, konuşmasının ardından konu ile ilgili personeli görevlendirerek vatandaşların sorularının cevaplanmasını sağladı. Sorunların çözümünün araştırılması için belediye personelini görevlendiren Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak vatandaşlara gerek desteği vereceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
3 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • 'Katliam İhalesinden Vazgeçin !'

  Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, 18 kızıl geyiğin 513 bin TL muhammen bedel karşılığında vurulması için ihaleye çıkılacak olmasına tepki gösterdi.

 • Karaca; Basına devlet desteği şart

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu, pandemiye rağmen teşkilatlanma çalışmalarını sürdürüyor. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Sekreter Bayram Ekici, Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erdoğan Kahya, Antalya Basın C

 • TGF'den RTÜK'e TEPKİ !.

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Halk Tv ve Tele1 televizyonlarına verilen 5 günlük yayın durdurma cezalarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

 • Kısa çalışma ödeneği uzatıldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 gün aradan sonra yapılan Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

 • YAKALANAN YILANLAR DOĞAYA BIRAKILIYOR

  Tepebaşı Belediyesi ekipleri tarafından kent içinde yakalanan yılanlar, doğal yaşam ortamlarına bırakılıyor.

 • Gençlik merkezlerinde “uyuşturucu ile mücadele”

  Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri birimine bağlı faaliyet yürüten gençlik merkezleri “Uluslararası Uyuşturucu Kullanım ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” kapsamında madde bağımlılığı konusunda farkındalık etkinlikleri düzenledi.

 • SINAV SONRASI İKRAM

  Tepebaşı Belediyesi, YKS 2020’ye girerek üniversite hayalleri için ter döken öğrencilere, sınav çıkışında ikramda bulundu.

 • “ÜRETEN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ”

  Kırsalda hayata geçirdiği kalkınma projeleri ile üreticilere büyük destek veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üreticiyi klasik tarım dışında farklı iş kollarına da yönlendirmek ve aynı zamanda kadınları işgücüne dahil edebilmek için hizmete sunduğu Me

 • GÜNAY’DAN SİVRİHİSAR’A HASTANE MÜJDESİ

  Prof. Dr. Emine Nur Günay İlçe ziyaretlerine Sivrihisar’la devam etti. Sivrihisar’da önemli bir yatırım müjdesi de veren Günay, ‘’Bugün Sivrihisarlı hemşerilerime bu güzel haberi vermekten mutluluk duyuyorum. Tarafıma iletilen, daha sonrasında projelendir

 • TEPEBAŞI’NDAN HAFTA SONU DUYURUSU

  Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, hafta sonunda açık ve kapalı olacak merkezler hakkında duyuru yaptı.

 • AÇIK OTO PAZARI KAPALI OLACAK

  Tepebaşı Belediyesi tarafından kent halkının hizmetine sunulan Açık Oto Pazarı, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bu hafta sonunda hizmet vermeyecek.

 • Manisa'daki deprem Eskişehir'de hissedildi

  Merkez üssü Manisa’nın Saruhanlı ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki deprem Eskişehir'de de hissedildi.

 • Anadolu Üniversitesi Rektörü belli oldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre Anadolu Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal oldu.

 • AÜ eski Rektörü Akar Öcal vefat etti

  Anadolu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Akar Öcal hayatını kaybetti.

 • Sinek ilaçlaması devam ediyor

  Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sinek türlerine karşı ilaçlama, mahallelerde yapılan çalışmalar ile hız kesmeden devam ediyor.

 • ‘Kıdem tazminatı güvencesiz olmaz’

  Demiryolu İş Sendikası Şube Başkanı Ramazan Uysal, kıdem tazminatı için söz edilen yeni model hakkında açıklamalarda bulundu.

 • ‘Sanayiciyi zor duruma sokar’

  Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, bugün bazı ajanslar ile basın organlarına yansıyan “İşsizlik Sigortası Fonu işveren primlerinin iki katına çıkacağı” yönündeki haberlerin sanayi kesiminde üzüntü ve tedirginlik oluşt

 • Bakanlıktan 81 ile corona genelgesi!

  İçişleri Bakanlığı'nca, corona virüsü sürecinde Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'ye giriş-çıkışlarını düzenleyen ilgili genelgelerin, İran kara sınır kapılarından yolcu giriş-çıkışlarına yönelik hükümleri hariç diğer hükümleri yü

 • Gazeteciler Cemiyeti:"Tehditçi sitelerin haberlerine inanmayın"

  Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, asparagas haber yapan bir-iki internet sitesinde korona virüs vakalarıyla ilgili duyuma yönelik yapılan haberlerin vatandaşlarımızı endişeye sevk ettiğini resmi kurumların acıklamalar disındaki haberlere ina

 • 'Virüsün etkisinin azaldığı fikri riskli'

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüs tablosunu açıkladı.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.