»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
İletişim öğrencileri yerel basınla buluştu
Eskişehir yerel basınının tecrübeli isimlerini üniversite öğrencileriyle buluşturmayı amaçlayan “Yerel Basın Buluşmaları”nın ilki, düzenlendi.
29.03.2019

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca’nın konuk olduğu “Türkiye’de Yerel Gazetecilik: Nereden Nereye?” başlıklı konferans, İletişim Bilimleri Fakültesi Frig Salonu’nda gerçekleştirildi. 

 

 

Göreve geldiği günden itibaren yerel basın buluşmaları üzerinde çalıştığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “Çalıştığımız kurumlarda ve şehirlerde en çok dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi, yapılan işlerin ve meydana gelen olayların insanlara aktarılmasıdır. Bu görevi yerine getirebilecek tek birim, iletişimle ilgilenen kişiler ve kurumlar yani basın kuruluşlarıdır. Bir şehrin ve kurumun sesini dışarıya duyuracak en iyi araç ise yerel basın kuruluşlarıdır. Bu doğrultuda göreve başladığım günden itibaren aklımda olan bu projeyi geçekleştirmek için, yerel basın temsilcilerimizle bir araya geldik, fikir birliğine vardık ve “Yerel basının hukuki sorunları nelerdir?”, “Kurumsal ilişkiler nasıl olmalıdır?” gibi konularda öğrencilerle de etkileşim kurmak suretiyle, bir konferans serisi yapmaya karar verdik.” dedi.

 

Konferanslar kitap haline gelecek

 

Türkiye’de bu alandaki konferansların ilk kez yapıldığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Çomaklı şunları söyledi: “Bu konferanslar kurumumuza da mutlaka bir değer katacaktır. Ama bizim asıl amacımız, burada ele alınan konular, yarın öğrencilerimizin karşısına çıktığında onların olaylara vakıf olabilmelerini ve zorlanmamalarını sağlamaktır. O nedenle burada konuşulan konular öğrencilerimiz için de önem arz ediyor. Öğrenci arkadaşlarımıza konferanslarda mümkün olduğunca soru sormalarını tavsiye ediyorum. Çünkü çalışma hayatında karşılaşacağınız sorunları burada birinci ağızdan öğrenebilme şansınız var.” Konferansların sonunda elde edilen bilgi birikimini bir kitap haline getirmek istediklerini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Çomaklı, emeği geçen tüm öğretim üyelerine teşekkür etti.

 

Yılmaz Karaca: “Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak”

 

Sözlerine, Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’ya teşekkür ederek başlayan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, “Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak. Anadolu Üniversitesi bizim için Türkiye’nin yıldızı. Ben katıldığım programlarda bundan övgüyle bahsediyorum. Ancak ülke geneline baktığımız zaman maalesef birçok iletişim fakültesinde öğretim görevlisi yok. Bunun yanında iletişim fakültelerinin fazla sayıda olmasına da gönlümüz razı değil. Çünkü mesleğimizde bu kadar istihdam imkânı bulunmuyor. Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak Basın İlan Kurumu’na baskı yaptık ve gazetelerde asıl kadroya girmek için gereken 18 ay çalışma zorunluluğu şartını kaldırdık. Artık mezun öğrenciler bir gazetenin asıl kadrosuna şartsız girip çalışabiliyorlar. Ayrıca yine daha önce 18 ay çalışma şartıyla basın kartı sahibi olma durumunu da 6 aya indirdik. İletişim fakültesi mezunu gençlerimize mümkün olduğunca iyi şartlar sağlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu projeyi de çok anlamlı buluyoruz.” dedi.

Mesleği sevmeyen ve heyecan duymayanların gazetecilik yapmaması gerektiğini söyleyen Karaca, gazeteciliğin zevkli olmakla birlikte mesaisi olmayan ve yirmi dört saat yaşayan bir meslek olduğunu dile getirdi. Karaca, “Öğrencilerin mezun olduğu gibi büyük ulusal medya kuruluşlarında çalışmayı arzuladıklarını biliyorum. Ancak unutmamaları gereken bir şey var. Oraya gitmenin yolu Anadolu basınında tecrübe kazanmaktan geçiyor. Şu anda Türkiye’de ulusal basında çalışan arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu, yerel basında kazanmış oldukları tecrübeler sonrasında buralarda çalışmaya başladı. Birçok Anadolu Üniversitesi mezunu arkadaşımız da bu yollardan geçtikten sonra, şu anda büyük kuruluşlarda görev alıyorlar. Bundan dolayı yerel basının medya sektörü için önemi oldukça fazla.” ifadelerini kullandı. 

 

“Anadolu basını olmazsa Türk basını da olmaz”

Türkiye’de yerel basının durumuna da değinen Yılmaz Karaca, “Anadolu basını, Türkiye’nin gözbebeği. Anadolu basını olmazsa Türk basını da olmaz. Bugün Anadolu’nun kendi sorunlarını yerel basından öğrenebiliyorsunuz. Örneğin Eskişehir’deki yerel basın olmasa, hiçbir yaygın basın organı Eskişehir’in valisini, rektörünü veya milletvekilini tanıtıcı ya da onlarla ilgili bir haber yapmaz. Yaygın basın Anadolu’nun hangi haberlerini yapar diye sorduğumuzda ne yazık ki verilecek yanıt şehirdeki kötü haberler oluyor. Yaygın basın ancak yereldeki cinayet, trafik kazası gibi kötü haberlere ilgi gösterir. Yaygın basında yer verilen bir Anadolu şehrinin haberinin, genelde kötü bir boyutu öne çıkar. Bu yüzden Anadolu basını bulunduğu şehir adına çok ama çok önemli. Dolayısıyla sizlerin de bu mesleği, heyecan duyarak ve sıkı sıkı sarılarak yapmanız gerekiyor.” dedi.

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
7 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • Öğrenciler karne heyecanı yaşadı

  2018-2019 eğitim öğretim yılının son ders zili çaldı. Vali Özdemir Çakacak, TEI Alparslan İlkokulu’nda öğrencilere karne dağıttı.

 • Anadolu Üniversitesi sınav tarihleri açıklandı

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakülteleri ara sınavları 13-14 Nisan'da yapılacak. Sınavlara 881 bin öğrencinin katılması bekleniyor.

 • 14 bin çalışana yangın eğitimi

  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 2019 yılının ilk 3 ayında okullar başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşlardaki her yaştan toplam 14 bin 611 kişiye yangın eğitimi verdi.

 • Türkiye’deki iyi örnek uygulaması

  Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi tarafından 2 yıldır gerçekleştirilen Eğlenceli Matematik Atölyesi, Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen 16’ıncı Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda Türkiye’deki iyi örnek uygulamaları arasında yer alacak.

 • ÜNİVERSİTELİ GENÇLER ŞEHİR İLE BÜTÜNLEŞMELİ

  Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı Kumru “Kent Konseylerinin ve sivil toplum kuruluşları demokratik katılım süreçlerinin olmazsa olmazlarıdır.

 • Öğrencilerin sosyal etkinlikleri e_okulda

  Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin akademik başarılarının yanında "bilim", "sanat", "kültür", "spor" ve "toplum hizmeti" gibi başlıklarda yaptıkları her türlü sosyal etkinliği e-okul sistemindeki yeni modülde kayıt altına almaya başladı.

 • SABİHA GÖKÇEN MTAL PROJE OKULU OLDU

  Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en yüksek LGS (Liselere Geçiş Sınavı) puanı ile öğrenci alan mesleki ve teknik lisesi olan Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “PROJE OKULU” oldu.

 • Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavı için taban puanlar belli oldu

  Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için sözlü sınava çağrılan adaylara ait taban puanlar açıklandı.

 • YERYÜZÜ EKOLOJİ OKULU EĞİTİM MÜFREDATI ÇALIŞTAYI

  Tepebaşı Belediyesi Sürdürülebilirlik Merkezi ve Sakin Okul Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen çalıştay, Haller Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Kızlar Sahada Akademi

  TED Eskişehir Koleji ev sahipliğinde üçüncüsü yapılan Kızlar Sahada Akademi, Pilot Binbaşı Ali Tekin İlköğretim okulu öğrencisi 63 kız çocuğunun katılımı ile başladı.

 • Beın Akademi dersleri başladı

  Dünyanın sayılı yayıncılık kuruluşlarından beın Medıa Group ile Anadolu Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “beIN AKADEMİ” programının dersleri Açıköğretim Fakültesi TV Yapım Merkezi’nde başladı.

 • LİSELERDE GİRİŞİMCİLİK SEMİNERLERİ BAŞLADI

  TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun Şehit Hasan Önal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlediği girişimcilik seminerine 100’dan fazla öğrenci katıldı.

 • Engelliler hayallerini çiniye yansıttı

  UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü verdiği ünlü çini ustası Sıtkı Olçar'ın kızı Nida Olçar, özel gereksinimli gençlere eğitim verdi

 • GENÇ GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ 2019

  Atayurt Genç Girişimcilik Zirvesin’de Sarar Grup Protokol Müdürü Alaattin Çoban iş yaşamı ile ilgili tecrübelerini gençler ile paylaştı.

 • GENÇLER MÜLAKAT SİMÜLASYONU İLE BİR ADIM ÖNDE

  Tepebaşı Gençlik Meclisi tarafından hazırlanan mülakat simülasyonu ile gençler iş görüşmelerinde bir adım önde olacak.

 • 17 personel mesleki yeterlilik belgesi aldı

  Tepebaşı Belediyesi çalışanı 17 personel, girdikleri sınav neticesinde Mesleki Yeterlilik Belgesi aldı.

 • Öğrencilere otizm anlatıldı

  TED Eskişehir Kolejinde Otizm Farkındalık Günü öğrencilere günün anlam ve önemini kavrayacakları bir dizi etkinlikle anlatıldı.

 • İlk sunum heyecanı

  TED Eskişehir Koleji öğrencileri bir ilki yaşadı.

 • Öğrenci grevi

  İklim değişikliğine karşı mücadele için Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 38 okulun 31 bin öğrencisi geçtiğimiz gün okullarında greve gitti.

 • Bağımlılık konusu tüm yönleriyle tartışılacak

  “Her Yönüyle Bağımlılık” konulu konferans, 3 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14:00’da Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.