»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
OBJEKTİF
ATİLLA SERTEL

01.09.2014
Dünden bugüne terbiyeli yazar: KANDEMİR KONDUK

Bir dönem bizi ekran başına toplayan dizilerin içinde güldüren, ağlatan bir yaşam öyküsü vardı. Ünlü tiyatrocu Perran Kutman'ın neredeyse adını değiştiren dizinin adı, "Perihan Abla"ydı.
Medyada Perran Kutman'ın adı "Perihan Abla" olarak anılır olmuştu.
Peki bu dizinin yazarını anımsıyor musunuz? Evet, bildiniz. Bu dizinin ve onlarca yapıtın altında imzası olan yazar Kandemir Konduk.
Kandemir Konduk'u anlatacağım bu hafta ve Müjdat Gezen'le birlikte yaşadıkları komik bir anıyı aktarıp kulaklarını çınlatacağım.
Kandemir Konduk yüksek okul mezunu değil, edebiyat fakültesinde okumadı. Yazarlık dersleri hiç almadı. Anadan, babadan yetenekli bir gülmece yazarı.
Bugünlerde 70 yaşına merdiven dayamış bir yazarımız. 4 Eylül 1945'de İstanbul'da doğmuş. Bir kaç gün sonra yetmişine ayak basacak.
Üç çocuklu bir ailenin tek erkek evladı. Adının anlamını çocuk yaşta öğreniyor. Adı, "Kan" ve "Demir"in birleşmesinden değil, "Kağan" ve "Timur"dan geliyor. Ya da ona öyle söylüyorlar. Anne Nuriye hanım ev hanımı, baba Haşim Bey polis. Baba polis olunca tayin çok oluyor. İlkokulu İstanbul'da okuyor, ortaokulu Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde. Liseyi de Edirne'de aynı adı taşıyan Edirne Lisesi'nde bitiriyor.
İstanbul'a dönüyor lise sonrası. Muhasebecilik yapıyor, sıkılıyor. Tekstilde, trikotajda işçi olarak çalışıyor, olmuyor. Seyyar satıcılık, tersanelerde işçilik yapıyor. Tiyatro da sahneye çıkıyor. Sonra yazmaya başlıyor. Yazdığı kısa öyküler, gülmece yazıları gazete ve dergilerde yayımlanıyor ancak Kandemir Konduk bu yazılardan para kazanamıyor.
27 yaşında iken ilk tiyatro oyununu yazıyor. “Yüzsüz Zühtü” 1971 yılında Altan Erbulak-Metin Serezli Çevre Tiyatrosu’nda oynanıyor. Bu oyunun sahneye konuluşu ve yazılışı da ayrı bir öykü, Kandemir Konduk şöyle anlatıyor:

 


TERSANE İŞÇİSİYKEN OYUN YAZDI
"O günlerde, Milliyet Gazetesi'nde yazan Altan Erbulak, köşesinde yeni bir tiyatro kurduğunu ve herkesten bir lira borç istediğini duyurdu. Kısa bir mektup yazdım, bir lira veremem ama katkım olsun diye size bir oyun yazabilirim, diye. Yanıt olumlu geldi. 27 yaşındayım ve tersanede çalışıyorum. Hemen gittim yetkililere ve ücretsiz izin istedim, verdiler. Büyük bir yazar edasıyla daktilonun başına oturdum. Hayatımda hiç tiyatro teksti görmediğim halde oturdum ve oyunu yazdım. Kendime bir kopyasını bile almadan götürdüm teslim ettim. Oyun çok beğenildi, sahneye kondu. Ben de davetliler arasında büyük bir gururla oyunumu izledim ve ilk işimden iyi para kazandım. Böyle başladık."
TRT televizyonunda 1971 yılında başladığı TV yazarlığı günümüzde de sürüyor.
Binlerce skeç ve parodiye imza atan Konduk, "Perihan Abla", "Ana" ve "Mahallenin Muhtarları" dizileriyle halka mal oldu, kitap okumanın az, dizi seyretmenin çok olduğu ülkemizde bu durum normal karşılanır.
Kandemir Konduk tiyatro eserlerinde de iz bıraktı.
Devekuşu Kabare oyuncuları tarafından sahnelenen; "İnsanlığın Lüzumu Yok", "Yasaklar", "Beyoğlu Beyoğlu", "Geceler" ile "Şuna Buna Dokunduk", gibi birçok oyun yazdı. Bugüne kadar 17 oyunu tiyatro sahnelerinde oynandı.
İzmir Fuarı'nda Metin Akpınar ile Zeki Alasya onun yazdığı oyunlarla milleti gülmekten kırdı, geçirdi.


MÜJDAT GEZEN İLE ÇALIŞTI
1982 yılında Müjdat Gezen'le beraber “Güldürü Üretim Merkezi” (GÜM) adlı Ajansı'nı kurdu. Genç yazar ve çizerleri bir araya getiren iki isim yıllarca birlikte üretimlerde bulundu. Müjdat Gezen'in sahnelediği oyunlardan bazıları; "Artiz Mektebi", "Medya Medya Nereye", "No Savaş, Yes Manken" ve "İyi Aile Çocuğu"dur.
İşte bu yıllarda iki ünlü ustanın başından geçen bir öyküyü sizlerle paylaşmak isterim. Daha önce bir yerde okumadım. Belki de ilk kez benden yazılı olarak okuyacaksınız.
Müjdat Gezen anlattı. Ben onun anlatımını hiç süslemeden, abartmadan aktarayım:
"1983 yılında Etiler'de bir restoran açılışına davetliyiz. Garden 74 restoranın adı. Şimdi yıkıldı ama o dönemin en popüler, en sosyetik restoranı. İşte açılışına gideceğiz Kandemir Konduk ile birlikte. Kandemir eve hazırlanmaya gitti, beni alacak gideceğiz.
O yıllarda mavi-beyaz ince çizgili elbiseler moda. Daha yeni almıştım takım elbiseyi, özenle giyindim. Giyindim çakı gibi, ayakkabılar rugan, pırıl pırıl... Saçları taramışım, kokularımı sürmüşüm, açılışa hazırım. Kandemir geldi beni almaya. Bir baktım, anacım bir de ne göreyim Kandemir de benimle aynı takım elbiseden giymiş. Aramızda şöyle bir konuşma geçti:
- Lan oğlum Kandemir, pastıra olduk. Bula bula aynı renk, aynı çizgili elbiseyi mi buldun?
- Moda bu... Denk gelmiş. Boşver.
- Boşver olur mu? Yan yana ikimiz de aynı takım elbise ile...
- Yan yana durmayız olur biter. Koskoca salon. Sen bir uca gidersin, ben bir uca kimse fark etmez bile.
- O zaman açılışta yanıma gelme, görüşmeyelim.
- Tamam... Çıkışta haber veririm, beraber çıkarız.
 Uzatmayayım. Gittik Garden 74 Restoran'ın açılışına. Bir de ne görelim. Bizim takım elbiselerimizin tıpatıp aynısından 22 garson da giymiş. O gün omzum çürüdü, dokunan dokunana, sipariş veren verene...
- Evladım pişştttt baksana.
- Yavrum bir rakı kap gel bakayım.
- Bana bir cin tonik, içine limon bırak çocuğum...
Omuzumdan tutana dönüyorum, bir kısmı tanıyor, özür diliyor, gülümsüyor. Tanımayan da var, siparişi vermiş niye ilgilenmiyorum diye kızıyor. Hadi ben ekrana çıktığım, film çektiğim için tanınıyorum, çoğu siparişden yırttım. Kandemir zavallım iyi yazar, popüler ama yüzünü tanıyan yok ki... Kandemir o gün bayağı garson gibi çalıştı yavrum..."
Müjdat Gezen ile Kandemir Konduk'un dostlukları eksilmeden sürüyor. Konduk, Müjdat Gezen'in okullarında yazarlık bölümünün başkanı olarak görev görüyor.
Müjdat Gezen'e kadim dostu Kandemir Konduk'u tek kelimeyle anlatsan dedim.
"Tek kelimeyle terbiyeli" dedi ve ardından ekledi:
"Tek kelimeyle terbiyeli bir adam, insan evladı. En kralının bile terbiyesiz olduğu günümüzde terbiyeli olmanın önemi çok öne çıkıyor. Kandemir çok terbiyeli bir insandır."

 

 

GOL MÜ ATACAKTI?

Kandemir Konduk’un da bulunduğu bir ziyafette herkes fıkra anlatıyor, gülüyormuş. Kandemir Konduk yemeğini yiyor ama herhangi bir fıkra anlatmıyormuş hatta ağzını bile açmadan anlatılanları dinliyormuş.
Ziyafeti veren kişi biraz sitem etmiş. "Seni buraya çağırdıkki biraz güldürücü şeyler anlatasın. Ortam kaynasın diye” demiş.
Kandemir Konduk, “Ne yani buraya Tanju’yu çağırsaydınız gol mü atacaktı” demiş.


 

TEK BİR YASAK OLSUN: YASAK YASAKLANSIN!

Bu oyunla yeni yasakları sergiliyoruz. Tabii mizah olduğunu unutmadan mizahi bir dille, güldürerek. Çok fazla da yorum yapmıyoruz; 'Anlayan, anlasın.' Beni en çok ilgilendiren 'kraldan fazla kralcılar'. 'Fareler ve İnsanlar'ı, 'Şeker Portakalı'nı bir milli eğitim müdürü yasaklıyor... 'Yasakları arttırdıkça baştakilerin gözüne gireceğiz' diye bir çaba içine giriyorlar, her aklına geleni yasaklayabiliyorlar.
Bu oyunda en çok sevdiğim bölüm de otosansür uygulamasını işleyen 'Taş Devri'nde işlediklerimiz. 'Onu yazalım...', 'Aman olmaz, taşımızı kırarlar', 'Şunu yazalım', 'Aman başımız derde girer.' Hem yayınlamak isteyip hem de ödü patlayan bir medya anlayışı var. Ama medya da bunu kendi kendine yapmıyor. Baskılar nedeniyle yapmak zorunda bırakılıyor.

Kandemir Konduk


KANDEMIR KONDUK'UN ESERLERİ

Kitapları:
2012 – Sahilde Buluşalım, 2005 – Aşklar da Değişti, 2003 – Mor Dönem Öyküleri, 2002 – Geldim Gördüm Çok Güldüm, 2000 – Kadınlar Hep Gülmeli, 1999 – Yerli Film Şiirsel Matrak Senaryo, 1992 – Komik Hüzünlerim, 1991 – Masala Kanma Küçük, 1990 – Ünlülerden Komik Anılar, 1989 – Üniformanın Hatırı Var, 1987 – Artiz Mektebi, 1982 – Sayenizde Efendim, 1979 – Televizyona Dokunduk

Senaryosunu Yazdığı Filmler :
2008 – Aman Annem Görmesin, 2004 – Tatil Aşkları (TV mini-dizi), 2000 – Abuzer Kadayıf, 2000 – Yarı Şaka Yarı Ciddi, 2000 – Ona Bakma Bana Bak, 1997 – Hayvanlara Dokunduk, 1997 – Ana Kuzusu (TV mini-dizi), 1996 – Mesela Dedik, 1995 – Palavra Aşklar, 1992 – Herkesin Hayali, 1992 – Mahallenin Muhtarları (TV dizisi), 1991 – Ana (TV mini-dizi), 1986 – Kobay, 1986 – Perihan Abla (TV dizisi), 1985 – Kaynanam Evleniyor, 1984 – Gülümseyen Dünya, 1984 – Çalsın Sazlar

Yazdığı Tiyatro Oyunlarından bazıları :
2003 – No Savaş Yes Manken, 2000 – Medya Medya Nereye?, 1999 – Tatil Köyü, 1992 – İnsanlığın Lüzumu Yok, 1991 – Şuna Buna Dokunduk, 1988 – Beyoğlu Beyoğlu Müzikali, 1987 – Artiz Mektebi (video), 1985 – Aşk Olsun (video), 1985 – Şüpheli Şemsettin,  1984 – Yasaklar (video), 1984 – İyi Aile Çocuğu - Geceler, Dök İçini Rahatla, 1977 – Işıklar Neden Karardı, 1974 – Deli Deli Tepeli, 1971 – Yüzsüz Zühtü.

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
1 + 3 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.